G DATA Internet Security 2009 cz.2

Internet Security 2009

Internet Security 2009

W poniższym wpisie postanowiłem przyjrzeć się bliżej testowanemu antywirusowi GDATA Internet Security 2009. Na początek, żeby zaspokoić własność ciekawość sprawdziłem jak antywirek spisuje się na tle konkurencji. Postanowiłem również pokrótce opisać główne funkcje programu. Jako, że jest ich dość sporo i dużo czasu musiałem poświęcić na dogłębne zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami programu. Jako, że obecnie mamy wakacje, a pogoda nie dopisuję ( przynajmniej w Krakowie) posiedziałem i „poszperałem” trochę w opcjach dostarczonego mi programu. Efekt? Opisuję poniżej.

Na tle konkurencji.
Nie można ukrywać, że wszystkie szanujące się gazety, które przetestowały program opisały go w sposób pozytywny. W materiałach promocyjnych jak i na stronie internetowej producenta znalazłem test przeprowadzony przez znany magazyn „Komputer Świat”. Nie dziwi specjalnie, umiejscowienie tego testu na stronie producenta. GDATA zajął w nim drugie miejsce zaraz po słynnej firmie Symantec. Czasopismo na swojej witrynie tak opisuje ten produkt:

Ze względu na to, że G DATA Antivirus posiada dwa niezależne silniki skanujące i bardzo dokładnie analizuje pliki pod kątem zawartości szkodliwego oprogramowania, jego działanie było dłuższe, niż pozostałych aplikacji. Jednak obecność dwóch skanerów antywirusowych okazała się jego najmocniejszą stroną.

Ze wszystkich wirusów z jakimi zmierzył się GDATA wykrył prawie wszystkie trojany, bo 99,69% z nich. Bardzo dobrze program poradził sobie ze złośliwym oprogramowaniem, w tej kategorii osiągnął wynik 94,7%.

Dobreprogramy.pl również przeprowadziły test programów antywiruswych, tyle, że darmowych. Wiem, że ciężko porównywać produkty za które trzeba zapłacić, z ich darmowymi „substytutami”, ale punktem odniesienia może być Avira Free, ponieważ zajęła ona szóstą pozycję w teście przeprowadzonym przez „Komuter Świat”. Natomiast w tym zorganizowanym przez Dobreprogramy.pl, Avira Free miała trzecie miejsce, przegrywając naprawdę nie wiele z Avastem ( 1 miejsce) oraz AVG ( 2 miejsce). Wnioski zostawiam czytelniką. Dokładne różnice pomiędzy antywirusami zobaczyć można na poniższym wykresie.

Test Komuter Świata

Test Komuter Świata - wyniki

Opis funkcji programu
Wszystkie składniki programu (Antywirus, Firewall, Antispam, Webfilter oraz Kontrola Rodzicielska) dostępne są dla użytkownika w jednym oknie. Dzięki temu korzystanie z programu jest łatwe, ponieważ nie potrzeba otwierać zbędnych okien. Wszystkie opcje dostępne są w panelu z lewej strony.

Pierwszą z nich jest Security Center. To tutaj wyświetlane są informację o wszystkich istotnych składnikach oprogramowania. Jeśli wszystko jest w porządku, obok danej opcji zobaczyć można zielony tik. Natomiast, gdy np. używamy nieaktualnej bazy wirusów zostaniemy o tym poinformowani przez czerwony krzyżyk.

Security Center

Security Center

Antywirus oferuje wiele opcji ochrony. Do najbardziej oczywistych można zaliczyć uaktualnianie baz wirusów i częste skanowanie systemu. Ale takie możliwości posiada każdy program antywirusowy. GDATA wyróżnia się, ponieważ wprowadziła do swojego programu moduł ( o ile tak to można nazwać) Strażnika. Tutaj użytkownik może skonfigurować program tak, aby idealnie przystosować go do swoich potrzeb. Można wybrać, który skaner będzie chronił komputer( program wyposażony jest w dwa skanery A i B, działające niezależnie od siebie) i czy w ogóle będzie chronił. Inną ważną rzeczą jest możliwość ustawienia tego co ma zrobić program w razie znalezienia wirusa, czy infekcji. Ja ustawiłem obie opcje na dialog z użytkownikiem, ponieważ w takich sytuacjach samemu chce decydować co zrobić. Strażnik ponadto oferuje wiele innych opcji, które można włączać i wyłączać. Wśród nich są: heurystyka, skanowanie zasobów sieciowych, skanowanie podczas zapisu, wykrywanie dialerów, spyware, adware i riskware i wiele innych moim zdaniem mniej ważnych, ale owszem przydatnych. Dobrze, że firma zatroszczyła się również o takie szczegóły.

Niestety program przy najwyższej skuteczności znacznie spowalnia system. Okazuje się, że nie przypadkowo na pudełku znajduje się informacja: „program zoptymalizowany do technologii Dual Core i Quad Core”. Na własnej skórze przekonałem się, że Dual Core i Quad Core to wymagania minimalne dla tego antywirusa. Na komputerze stacjonarnym, na którym testuje program antywirusowy posiadam o wiele słabszy procesor Pentium 4 HT. I rzeczywiści przy najwyższej i wysokiej skuteczności jest problem z „płynnym” działaniem systemu . Na szczęście GDATA zatroszczył się o takich użytkowników jak ja i istnieje możliwość obniżenia ustawień ochrony. Jednak po zainstalowaniu wersji 30 dniowej i odpowiednim jej skonfigurowaniu na laptopie posiadającym Core 2 Duo, program nie spowalnia systemu w ogóle. Tak, że nie polecam tego antywirusa posiadaczom starszych komputerów.

Możliwość wyboru skuteczności pozwala działać antywirusowi nawet na słabszych komputerach.

Możliwość wyboru skuteczności pozwala działać antywirusowi nawet na słabszych komputerach.

Antywirus umożliwia też ochronę rejestru. I nie jest to fikcja, bo przy instalowaniu programu, który chce wprowadzić zmiany w rejestrze, zostaje wysłane zapytanie do użytkownika, czy kontynuować instalację. Dzięki temu tzw. złośliwe aplikacje nie są w stanie zmodyfikować ważnych plików systemowych, których uszkodzenie mogło by spowodować niepoprawne działanie systemu.

Aktualizację baz wirusów można wykonywać codziennie ręcznie. Ale istnieje również możliwość zautomatyzowania tego procesu. W opcji Planowanie można ustawić, żeby program sam ( np. co dwie godziny) pobierał najnowsze sygnatury z serwerów GDATA.


Firewall
jest intuicyjny w użytkowaniu. W każdej użytkownik ma dostęp do szczegółowej listy zablokowanych lub zaakceptowanych połączeń z internetem lub siecią. Tak, że bez najmniejszego problemu ręcznie można zmienić te opcje. Firewall przy każdym nowym połączeniu pyta co zrobić i wyświetla wtedy okno, w którym użytkownik może dokonać wyboru.

Firewall pyta, co zrobić z próbą połączenia

Firewall pyta, co zrobić z próbą połączenia

Niestety firewall nie radzi sobie z grami. A co chodzi…? Do uruchomienia gry z opcją Multiplayer potrzebne jest połączenie z internetem. Teoretycznie przed uruchomieniem gry np. Battefield 2 program powinien zapytać, czy zezwolić na połączanie, czy nie. A tego nie robi, tylko po prostu blokuje połączenie nawet o tym nie informująć użytkownika. Wtedy należy wyłączyć grę i ręcznie utworzyć regułę. Jest to nie wygodne, jeśli gramy w kilka różnych gier. Bo za każdym razem trzeba robić wszystko samodzielnie.

Antispam. Przyznam szczerze, że tej opcji nie testowałem. Bo korzystam z Gmaila i nie potrzebuję, żeby jakikolwiek program sprawdzał moją pocztę. Bo do mnie spam nie przychodzi. Jednak Ten moduł daje sporo możliwości ochrony przez niechcianymi wiadomościami. W poszczególnych kategoriach można określić jakie filtry mają być włączone, a które nie. W przypadku włączenia wszystkich, nie ma możliwości, aby jakaś niepożądana wiadomość dotarła do nas.

WebFilter jest to narzędzie blokujące tak znienawidzone przez wszystkich reklamy na stronach internetowych. Współpracuje ono z dwoma przeglądarkami Internet Explorerem oraz Firefoksem. Szkoda, że tylko z tymi dwoma, bo ja osobiście używam jeszcze Opery. GDATA mogłaby również dodać tę opcję w przyszłości do Safari.

Webfilter działa w następujący sposób. Do przeglądarki dodaje pasek, w którym użytkownik może obserwować co zostało zablokowane, a co nie. W moim przypadku zostało zablokowanych równo 150 wyskakujących okien oraz 8 banerów. Opcja ta nie działa idealnie. Bo np. zablokowała obrazki wstawione do wpisów na moim blogu. Innym razem przeglądając wp.pl wyświetliła mi się olbrzymia reklama, której za bardzo nie umiałem skasować. Dopiero po chwili znalazłem krzyżyk. Webfilter wymaga co prawda jeszcze dopracowania, ale faktem jest, że radzi sobie dobrze z większością reklam.

Kontrola rodzicielska – pozwala chronić dzieci przed stronami przeznaczonymi dla dorosłych. Dzięki tej opcji po raz pierwszy w życiu byłem gościem na stronie czasopisma Bravo. Nie będę tego komentował, bo każdy pewnie ma własne zdanie ten temat.

Tyle jeśli chodzi o składniki oprogramowania GDATA. Spośród wszystkich opcji szczególnie spodobało mi się narzędzie określane jako Kreator Płyt Startowych. Jak to działa?
Dzięki prostemu w obsłudze kreatorowi możemy wypalić płytkę z najnowszymi sygnaturami wirusów.

Intuicyjny kreator przeprowadzi każdego użytkownika przez proces wypalania CD z sygnaturami wirusów.

intuicyjny kreator przeprowadzi każdego użytkownika przez proces wypalania CD z sygnaturami wirusów.


Taki CD-ROM umożliwia przeprowadzenie skanowania systemu zanim się on jeszcze załaduje. Jest to bardzo przydatne narzędzie. Ponieważ, w dość łatwy sposób można usunąć mechanizm nazwany Rootkitem. Ta opcja stała się moim ulubieńcem ponieważ kiedyś złapałem tego rodzaju złośliwe oprogramowanie. I nawet formatowanie dysku nie pomogło w pozbyciu się go. Musiałem pobrać z niezainfekowanego komputera program umożliwiający usuwanie Rotkitów. Było z tym naprawdę dużo zachodu, którego nikomu nie życzę. A dzięki płycie startowej można znaleźć i usunąć taki program. W tym miejscu należą się wielkie brawa dla pracowników GDADA, za taki pomysł.

Na koniec jeszcze nadmienię, że całe oprogramowanie mogło by być lepiej przystosowane dla graczy. Zdarza się czasem, że w trakcie prowadzonej rozgrywki przez sieć program informuje o przeskanowanych portach komputera. Wtedy gra zostaje zminimalizowania, aby pokazać okienko z informacją. Mojego brata doprowadza to do szewskiej pasji podczas jakiegoś ważnego meczu w BF 2. fajnie by było, gdyby antywirus „wyczuwał”, że została włączona gra i takie informacje przekazywał dopiero po jej wyłączeniu.

Pełny zestaw ochronny z pod znaku GDATA

Pełny zestaw ochronny z pod znaku GDATA


Podsumowując. Spędziłem 15 dni z tym programem i muszę stwierdzić, że zapewnia on pełną ochronę komputera praktycznie przed wszystkimi istniejącymi zagrożeniami. Nie polecam go jednak tym wszystkim, którzy mają starsze komputery, bo wtedy normalan praca systemu będzie okupiona straszną czkawką systemu.

5 myśli w temacie “G DATA Internet Security 2009 cz.2

  1. Nieskomplikowany w obsłudze i wygodny program. Lubię go za efektywność działania i prostotę obsługi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s