Gmail na miarę.

Gmail_Logo_by_BraveSaintOd dość dawna korzystam już z poczty Gmail. Antyspam, który posiada ta skrzynka pocztowa to jest coś niesamowitego. Nie wiem jak oni to robią, ale w dziale spam zawsze ( no prawie zawsze) lądują te wiadomości, które powinny. I całkiem dobrze sobie funkcjonowałem, aż do tych wakacji. Po wyjeździe na ponad dwa tygodnie w skrzynce było 50 nieprzeczytanych wiadomości. Tylko skąd one się wzięły skoro, Gmail ma tak dobrze zbudowany filtr przeciw spamowi? Ano stąd, że z portali internetowych, z których często korzystam, przychodzą powiadomienia np. o komentarzach ( w moim przypadku z wordpress.com, oraz Picasy). Poza tym nasza-klasa ma tą niezapominajkę,która informuje o urodzinach znajomy i nowych wiadomościach. Mam także zamówiony darmowy newsletter z Dziennik Internautów. I tak się trochę uzbierało tego. Z reguły takie wiadomości zaraz po przeczytaniu, lądowały od razu w koszu, bo niby po co to trzymać. A jak człowieka nie ma w domu, to nie ma kto tego usuwać. I tu pojawił się problem. Może nie jakiś straszliwy, ale jednak. W wakacje nie sprawdzam codziennie poczty. A wiadomości siłą rzeczy przychodzą. Na szczęście pracownicy google wyszli naprzeciw takim użytkownikom poczty jak ja. Mianowicie wymyślili tzw. etykiety i filtry. Te narzędzia dają bardzo duże możliwości jeśli chodzi o segregowanie poczty. Dzięki temu przysłane wiadomości od razu przenoszone są do odpowiednich folderów, a w Skrzynce Odbiorczej zostaje tylko to co powinno się w niej znaleźć. Poniżej pokaże jak używać etykiet i filtrów.

Etykiety.
Po zalogowaniu się na swoje konto, z menu po lewej stronie wybieramy „4 więcej), a z listy, która nam się pokarze „Utwórz nową etykietę”. Aby dostarczyć do niej wiadomości to z ”Odebrane” odpowiednie zaznaczamy w kwadracikach. Następnie klikamy na ”Przenieś” i wpisujemy nazwę naszej etykiety, np. „Nasza-Klasa”.

Filtry
Aby przeglądarka sama przenosiła wiadomości do wybranej etykiety, należy stworzyć filtry. Np. wszystkie wiadomości, które przysyła nam nasza-klasa.pl będą od razu przenoszone do etykiety o tej nazwie. Najpierw trzeba utworzyć nowy filtr, klikając w odpowiedni odnośnik w naszej skrzynce pocztowej.

Tworzenie nowego filtru

Tworzenie nowego filtru


Następnie wyświetli się nam okienko, dzięki któremu Gmail, będzie wiedział, które wiadomości przenieść do etykiety oznaczonej jako „Nasza-Klasa”.
Przygotowywanie filtru

Przygotowywanie filtru

W pierwszym polu, po lewej stronie, gdzie widnieje napis „od” wpisujemy adres email nadawcy. W tym przypadku to będzie: auto@nasza-klasa.pl. Ponadto mamy jeszcze kilka innych możliwości filtrowania wiadomości. Gdy jesteśmy już pewni, że podaliśmy wystarczająco dużo informacji i skrzynka będzie wiedzieć, o które wiadomości nam chodzi klikamy na „Utwórz Filtr”. Teraz wszystkie wiadomości z portalu nasza-klasa będą zapisywane w odpowiedniej etykiecie.

To samo możemy zrobić z innymi wiadomościami. Istotne jest tylko to, że w jednej etykiecie, będą zapisywane wiadomości od jednego nadawcy..

Gmail Manager

Magical Snap - 2009.08.18 21.21 - 004
Gmail Manager jest ciekawą wtyczką do przeglądarki Firefox, która ułatwia odbieranie poczty za pomocą przeglądarki. Ja osobiście nie wyobrażam sobie bez niej życia, bo tak się już do niej przyzwyczaiłem, że ciężko było by mi przestawić się na cokolwiek innego. Po pobraniu i dodaniu do przeglądarki wyświetli nam się okienko, które umożliwia skonfigurowanie połączenia z Gmailem. I nie trzeba tu podawać serwerów, czy Bóg wie czego. Wystarczy adres email i hasło do konta.
Magical Snap - 2009.08.18 21.23 - 005
Ja osobiści zarządzam trzema kontami jednocześnie i dzięki tej wtyczce wszystkie mam pod ręką. Bo wystarczą dwa kliknięcia myszą, aby sprawdzić pocztę. Poza tym wtyczka informuje o nadejściu nowych wiadomości, podczas przeglądania zasobów internetu. Jeśli mail przyjdzie, gdy nie korzystamy z komputera, dodatek zauważy to po włączeniu komputera i włączeniu przeglądarki. Poinformuje nas o tym ikonka, która znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu.

Jednym słowem wtyczka palce lizać. Nic tylko pobierać i korzystać Po trzykroć polecam.

3 myśli w temacie “Gmail na miarę.

  1. caly czas mnie sie pokazuje by uzywac wlasnie etykiet i filtrow a dopiero sie za to wezme chyba po przeczytaniu Twojego posta. Bo jak by nie bylo nigdy nie segregowalem poczty na e-mail, a balaganu tam troche jest. Jak trzeba coz znalesc to wertuje i szukam.

  2. Też tak miałem, ale teraz już jest lepiej. Co prawda nie oznacza to, że wiem dokładnie gdzie co mam, jest jednak lepiej. Taka małą rzecz a cieszy…

  3. Też używam Gmaila jest bardzo dobry, mnóstwo możliwości, fajnie że od jakiegoś czasu pojawiły się motywy a co do spamu to zgadzam się filtruje rewelacyjnie…pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s